Lõtvuv näoovaal on justkui salaja ligi hiiliv märk ajahambast, millega kohtuvad paljud, kes ületanud 35. eluaasta tähise. See paneb otsima viise, kuidas taastada näo endine prinkus ja elastsus.

Mis põhjustab näoovaali lõtvumist ja millised tõhusaid lahendusi leidub selle taastamiseks? Võimalustest räägib Kotka Erahaigla Plastikakirurgia Keskuse plastika- ja rekonstruktiivkirurg Pille Kirjanen.

Näoovaali allavajumine toimub mitme teguri koosmõjul. Vanusega väheneb luude maht, lõtvuvad suuõõnes olevad rasvapadjad ja toestavad sidemed. Lisaks kahaneb aastatega nahaalune rasvkude, pärisnahk õheneb ning marrasknahk muutub kuivemaks. Kõike seda soodustab ka elustiil, ennekõike päikesega liialdamine ja suitsetamine, mis panevad ajaratta kiiremini pöörlema.

Kaalulangetamine pole samuti abiks. Kirjanen märgib, et näeb järjest sagedamini patsiente, kellele just suured kaalumuutused on põhjustanud kudede vajumist ja naha lõtvumist.

KAS LÕTVUMIST ON VÕIMALIK ENNETADA?

Kuigi täielikul pole võimalik näonaha lõtvumist ennetada, saab elustiiliga nii mõndagi ära teha. Esmatähtis on vältida päevitamist ja suitsetamist. Tubakasuitsus sisalduvad mürgised ained lõhuvad nahas olevaid kollageeni- ja elastiinikiude, mis hoolitsevad naha elastsuse eest. Sel põhjusel muutub suitsetaja nahk ka kiiresti kortsuliseks. Leidub ka uuring, mille tulemused kinnitavad, et mittesuitsetaja nahal on isegi viis korda vähem kortse kui suitsetajal, kes on 25 aastat järjest tõmmanud iga päev paki suitsu. Lisaks on suitsetaja jume hallikas ja väsinud. Niisamuti ei hellita nahka UV-kiirgus, mis sügavale nahka tungides kudesid nõrgestab ning fotovananemist põhjustab.

Naha tervisele on võtmetähtsusega ka tasakaalustatud toitumine, piisav veejoomine ja korralik nahahooldus. Järsud kaalumuutused ning elav miimika võivad näoovaali mõjutada. Samad lihased, millega naeratad ja grimasse teed, eriti näo allosas, võivad ka nahka allapoole sikutada.

Naha vajadustest lähtuv näohooldus on tähtis, ent üksinda ei suuda see toime tulla kõigi vananemise märkidega, nagu rasvkoe ja luustruktuuri muutused. Näoovaali nooruslikkuse säilitamiseks võib siiski vaja minna ka enamat kui kvaliteetset näokreemi.

AJA TAGASI KEERAMISE PLAAN

Kui tekkinud on vajadus näoovaali turgutada, tasub ennekõike alustada korralikust nahahooldusest, sest

kodused meetodid aitavad pikendada ka professionaalsete protseduuride tõhusust. Pille Kirjanen soovitab nahka korralikult niisutada ja antioksüdantidega toetada.

Kui näo lõtvumine on alles algusjärgus, on botuliintoksiini süstid tõhus valik miimiliste lihaste mõju vähendamiseks. Täitesüste saab kasutada näo mahu taastamiseks. Ultraheli ja massaaž aitavad parandada naha verevarustust ja stimuleerida rakke.

Samuti on näoniidid üks võimalus näoovaali korrigeerida. Valik on mitmekesine – alustades kollageeni stimuleerivate mesoniitidega ning lõpetades tugevalt tõstvate kirurgiliste niitidega, mis võivad aidata isegi korrigeerivat operatsiooni edasi lükata.

Pille Kirjanen on kombineeritud lähenemise usku. „Ükski meetod üksinda ei anna pikaajalist efekti. Tihti oodatakse näiteks näoniitidest imetegusid, mis võiksid olla võrdsed kirurgilise sekkumisega. Samuti on ilmselt paljud näinud üle süstitud nägusid, mis ei näe loomulikud välja,“ tõdeb ta. Koostöös arstiga on kõige lihtsam leida just endale sobivaim plaan, mis hõlmab nii koduseid hooldusvahendeid kui ka meditsiinilisi protseduure näoovaali trimmimiseks.

MIDA TOOB TULEVIK?

Tehnikate, eriti mittekirurgiliste protseduuride areng on olnud jõuline. „Korrektsioone otsivad juba väga noored inimesed, kes minu arvates seda veel sugugi ei vaja,“ märgib Kirjanen. „Arstidele tähendab see aga järjest rohkem üllatusi, mida naha pinnalt tehtud protseduur naha all asetsevate kudedega teha võib ning kahjuks pole sellised üllatused alati sugugi meeldivad.“

Tulevikus näeb ta sel turul rohkem bioloogiliselt stimuleerivaid protseduure ja aineid. „Ent skalpell jääb ikka alles,“ lisab ta. Areng toimub, kuid põhitõed püsivad.

Tekst: Helen Silts, TRADEHOUSE