Kui antiperspirandid enam ei aita ja liigne higistamine on hakanud elukvaliteeti häirima, tasub kaaluda botuliintoksiiniga ravisüste.

Bret KaldveeÜldpopulatsioonist kannatab umbes 1–2 % liighigistamise ehk hüperhidroosi käes,“ märgib Kotka Erahaigla Plastikakirurgia Keskuse esteetilise meditsiini arst dr Bret Kaldvee. „Haaratud on nii naised kui mehed. Sageli arvatakse, et liighigistamine on eeskätt ülekaaluliste probleem, kuid see ei ole seotud kaaluga. Suurema tõenäosusega esineb liighigistamist tõesti ülekaaluliste puhul, kuid ka normaalkaalus inimesi kimbutab ülearune higistamine.“ Lisaks botuliintoksiini rohkem tuntud toimele lihaseid lõdvestades, et ennetada miimikakortsude teket näopiirkonda, on botuliintoksiiniga võimalik ravida ka hüperhidroosi. Sellisel puhul süstitakse ainet väikeses koguses problemaatilisse piirkonda naha alla. Botuliintoksiin blokeerib ajutiselt närviülekande higinäärmetele ning higistamine lakkab peaaegu täielikult 4–9 kuuks, osadel juhtudel ka terveks aastaks.

Süstitavad piirkonnad võivad olla: kaenlaalused, peopesad, jalatallad, nägu, peanahk, kube, turi või selg. Eelkõige teostatakse süste kaenlaaluste, jalataldade ja peopesade higistamise korral. Protseduuri eel tuimestatakse vajadusel nahk ning tehakse olenevalt piirkonnast 20–50 pindmist süsti paljudesse punktidesse, keskmiselt 1–2 cm vahedega. Maksimaalne efekt saavutatakse kahe nädala jooksul pärast süste.

„Botuliinsüstid võtavad higistamise 6–7 kuuks, olles sõna otseses mõttes elumuutev protseduur ohtralt higistavatele inimestele,“ jätkab dr Kaldvee. „Sageli kardetakse, et süstid blokeerivad higinäärmed ning mürgid ei välju kehast enam higi kaudu. Tegelikult väljutavad jääkaineid neerud ja maks, seega muretsemiseks pole põhjust. Samuti ei maksa arvata, et kui kaenlaalused pärast süste enam ei higista, hakkavad higistama teised piirkonnad – seda ei juhtu.“ Liighigistamise käes vaevlejatel soovitab dr Kaldvee kindlasti pöörduda nahaarsti vastuvõtule, kes vajadusel teeb täpsustavad analüüsid ning nõustab patsiente haiguse olemuse ning ravi osas. „Liighigistamine on probleem, mis märkimisväärselt mõjutab väga paljude inimeste elukvaliteeti ning vajab kindlasti ravi.“

Vaata ilusüstide hinnakirja!

VAATA HINNAKIRJA