Meie seas on palju naisi, kes on ühel või teisel põhjusel veeretanud mõtteid rinnalõikusest, kuid leidnud end varem või hiljem hirmude, laialt levinud valearvamuste ja vastamata jäänud küsimuste küüsist. Küsisime plastika- ja rekonstruktiivkirurgilt dr Heiko Atnalt järele, kuidas sellega tegelikult lood on.

Võib vist öelda, et üks levinumaid rinnalõikusi, kui mitte iluoperatsioone üldse, on rindade suurendamine. Millal on selleks parim aeg?

See on kindlasti kõige levinum esteetilise kirurgia operatsioon. Parimat aega ei saa öelda ei arst ega keegi teine, see on sisetunde küsimus. Rinnad on naiselikkuse üheks sümboliks ja kui selles osas on ebakindlusi, siis ei mängi vanus mingit rolli. Loomulikult ei tehta rinnalõikusi alla 18-aastastele.

Implantaadid või rasvasüstid – kumb valida? Mis on ühe või teise eelised?

See sõltub pigem soovitud tulemusest ja patsiendist. Implantaadid on kindlasti populaarsemad, sest tihti soovitakse just kõrget ja ümarat rinda. Rasvasiirdamisega rinna suurendamine on pikem protsess, tulemust ei saavutata üldjuhul ühe operatsiooniga ja tulemused on individuaalsemad, sõltudes patsiendist. Vaatamata sellele, et on hea idee võtta rasva sealt, kus seda on üle, ja panna sinna,  kust seda puudu, pole sellel alati soovitud
tulemust.

Mõnikord kardetakse, et operatsiooni tuleb korrata juba mõne aasta pärast. Kui kaua implantaadid tegelikult püsivad?

On iganenud arusaam, et implantaadid tuleb teatud aja jooksul välja vahetada. Rinnaimplantaate on tehtud juba üle 60 aasta ning kogu tehnoloogia ja materjalid on muutunud vaid paremaks. Nüüdseks on implantaatide valikus nii ümarad kui ka tilgakujulised, on karedapinnalisi ja siledaid, rääkimata eri suurustest. Tänapäevased materjalid ei leki ega purune nii lihtsalt. Pigem vahetatakse implantaate siis, kui on tekkinud implantaatide ebaühtlane kapseldumine või soovitakse muuta rindade kuju või suurust.

Mida kujutab endast rindade kapseldumine?

Kuna implantaadid on inimese jaoks võõrkeha, siis organism üritab neid isoleerida,  tekitades võõrkeha ümber kapsli. Kapsli moodustumine on täiesti tavaline nähtus, kuid mõningatel juhtudel kasvab see ebaloomulikult paksuks, mille tulemusel võivad tekkida valud ja rinna kuju moondumine. Seda nähtust nimetatakse kapsli kontraktuuriks ja selle ravi on operatiivne ehk siis kapsli ja proteesi eemaldamine. Paraku ei saa seda kuidagi ette ennustada, kuidas implantaat kapseldub.

Millised võivad olla peamised komplikatsioonid?

Peamised komplikatsioonid pärast rinnaoperatsiooni on tundlikkuse vähenemine, infektsioon ja vedeliku kogunemine. Pikemas perspektiivis ka kapseldumine, asümmeetria ning probleemid armidega.

Mis on üldse peamine põhjus, miks suurendamine ette võetakse? Kas eeskätt ikkagi inimese enda ebakindlus?

Rinnad on ajas väga muutuvad ja paljudele naistele suur murekoht. Enesega rahulolu on üks suurimaid põhjuseid ja seda operatsiooni võetakse ette just pigem iseendale meeldimiseks. Enesekindlus on suurim relv ja heaolu tekitaja ning see on üks võimalustest, kuidas oma elukvaliteeti parandada.

Kuivõrd palju on kirurg seejuures ärakuulaja või isegi psühholoogi rollis? Kas näiteks on tulnud kedagi tagasi saata, sest tal tõepoolest ei ole operatsiooni vaja või ta soovib liiga ebarealistlikke tulemusi?

Arst peab alati olema ärakuulaja rollis. On neid, kes mõtlevad konsultatsiooni järel ümber ja ka neid, kelle ootused on ebarealistlikud. Kõige rohkem on aga neid naisi, kes on endale juba paika pannud, milleks ja mida nad tahavad. See otsus ei tule üleöö, naised on targad ja pigem mõtlevad pikalt, enne kui operatsioonile tulevad. Siiski on nende kõrval, keda ei ole õnnistatud suurte rindadega, neidki, kellega on oldud vaat et liigagi helde.

Kes on rindade vähendamise operatsiooni peamine sihtgrupp?

Rindade vähendamise operatsioon on lisaks esteetilisele poolele tihti ka meditsiiniliselt vajalik. Suured rinnad on rasked ja põhjustavad seljavalu ning probleeme rühiga. Aktiivsetel naistel segab see sportimist ja raskuse tõttu vajub rind üsna suure tõenäosusega kiiremini.

Kaua võtab rinnalõikusest taastumine aega?

Rinnalõikusest taastumine on individuaalne, sõltudes ka tehtavast protseduurist. Üldiselt paranevad haavad paari nädala möödudes ja siis võib jälle minna sauna, vanni, ujuma. Trenni teha ja raskusi tõsta ei soovitata paaril lõikusjärgsel kuul, kuid rahulikult liikuda võib ning peabki juba kohe, kui kliinikust koju saab. Lõplikku tulemust näeb kahe kuni kuue kuu möödumisel operatsioonist.

Milliseid rinnalõikusi Kotka Erahaigla Plastikakirurgia Keskuses teha saab?

Plastikakirurgia Keskus pakub erinevaid rinnaoperatsioone ja parim võimalik protseduur valitakse koostöös kirurgiga. Lisaks rindade suurendamisele, vähendamisele ja tõstmisele saavad Kotka Erahaiglas abi ka günekomastiaga mehed.

Millest üldse kliiniku või kirurgi valikul lähtuda?

Kliiniku ja ka kirurgi valikul peaks eelkõige lähtuma sellest, kes tekitab usaldust. Alati peaks tundma end konsultatsioonil mugavalt ja saama küsida kõiki küsimusi. Arstide käekirjad ja arvamused on tihti pisut erinevad ning seetõttu võiks enne lõplikku otsust käia mitme kirurgi jutul, et leida parim võimalik kliinik.