Kui oluline roll on naha ettevalmistamisel ja protseduuride järgsel hoolitsemisel? Kas üldse on vaja midagi teha, kui soovitud tulemus on saavutatud? Vastuseid aitab leida Kotka Erahaigla Plastikakirurgia Keskuses ilusüste ja plastilisi operatsioone teostav doktor Mart Eller.

Kas ja kui palju Teie ilukirurgina usute vitamiinide tarbimise vajalikkusesse enne ja pärast operatsiooni?

Täisväärtuslik toitumine on inimese tervise ja välimuse aluseks. Tasakaalustatud toidust peaksime saama kõik eluks vajalikud toitained ja vitamiinid. Meditsiinikirjanduses on viiteid ja soovitusi postoperatiivseteks vitamiinide ja mineraalide manustamiseks. Põhjamaade inimeste jaoks on kindlasti olulised D-vitamiin ja B-grupi vitamiinid; ilukirurgilisest seisukohast kindlasti ka C-vitamiin. Viimase puhul ei soovita ületada päevast normi – tegemist on vesilahustuva vitamiiniga, mida organismis ei säilitata. Kui tarbime pidevalt üleannuseid, siis kurname põhjendamatult neere, mis peavad happelisi ülejääke organismist väljutama. Olulised on ka rasvlahustuvad antioksüdantsed A- ja E-vitamiin.

Mis võib nurjata eduka plastikakirurgia tulemused?
Põhjused on erinevad. Haava paranemise seisukohalt võiks välja tuua kindlasti suitsetamise kahjulikkuse. Suitsetamine põhjustab väikeste veresoonte kokkutõmbumise. Seega on normaalne vereringe pärsitud, mistõttu haavad paranevad aeglasemalt.

Kui oluline on naha ette valmistamine ja taastamine näohooldustega?
Hästi hooldatud ja ettevalmistatud nahk loob soodsa pinnase haavade paranemisele, vähendab turseid ja teisi postoperatiivseid komplikatsioone. Lümfimassaaži hinnatakse järjest rohkem postoperatiivse taastumise osana. Lisaks on mõnusatel hooldusprotseduuridel ka lõõgastav ja stressivastane mõju.

Kui räägime botuliinteraapiast, siis tihti unustatakse patsiendile mainida, et botuliinisüstid pärsivad rasu- ja higinäärmete tööd ja põhjustavad naha kuivamist. Seetõttu vajab nahk tõhusamat niisutamist. Vastasel juhul vaatab süstide toime taandumisel peeglist vastu närtsinum ja kortsulisem nahk.
Botuliintoksiin ei hoolda ega niisuta nahka, vaid pärsib soovimatuid kortse tekitavat miimikat. Eriti kannatab pärast „kanavarvaste“ leevendamiseks teostatava botuliinisüsti järel puuduliku hoolduse all silmaümbruse nahk. Korralik nahahooldus on elementaarne ja käib käsikäes invasiivsete protseduuridega!

Allikas: Katrin Rasmann, BUDUAAR, märts – aprill 2019