Project Description

Ninaplastika

Ninaplastika

Ninaplastika on üks sagedasemaid operatsioone esteetilises ja plastilises kirurgias. See on aidanud paljusid patsiente atraktiivsema välimuse saavutamisel ja enesehinnangu parandamisel.

Ninaplastikat soovivad enamasti patsiendid kes ei ole rahul oma nina kujuga, mis on muutunud ebaesteetiliseks kasvamise käigus, traumast tingituna või on moondunud anomaalia tagajärjel.

Vaata kindlasti ka BLOGI sissekandeid, mis püüavad anda vastuseid praktikas sageli tekkivatele küsimustele.

Intervjuud ninaplastika kohta loe siit.

Ninaplastikaks sobiv patsient

Patsiente kes soovivad ninaplastikat esteetilistel kaalutlustel häirib nende nina juures kõige sagedamini kühm, liiga suur või lai nina tipp, alla vajunud nina tipp, liiga pikk või üldiselt suur nina, liiga suured ninasõõrmed või lihtsalt ebaesteetilise välimusega nina. Teiseks väga sagedaseks sooviks on korrigeerida nina välist kõverust. Viimasele kaasneb sageli ka ninahingamise takistus.

Sobiv kandidaat ninaplastikaks on patsient kellel:

 • Esineb kühm nina seljal
 • Nina tipp on liiga suur, lai ja/või alla vajunud
 • Nina on luulises osas liiga lai
 • Nina on liiga suur
 • Nina sõõrmed on liiga suured või deformeerunud
 • Nina on väliselt kõver, asümmeetriline või deformeerunud

Operatsioonieelne konsultatsioon

Operatsioonieelne konsultatsioon sisaldab lisaks patsiendi läbivaatusele näo ja nina fotografeerimist ning fotode põhjalikku analüüsi koos patsiendiga. Patsiendi soovide paremaks mõistmiseks ja ühise arusaama saavutamiseks kasutatakse ülesvõtete fototöötlust. Igal kirurgil on oma iluideaal ning seetõttu on väga oluline tutvuda tema fotokollektsiooniga patsientidest enne ja pärast operatsiooni. Muuhulgas annab see patsiendile realistlikuma ettekujutuse sellest, mida on ninaplastikaga võimalik saavutada.

Operatsioonimeetodid

Nina kuju ja suuruse korrigeerimiseks  kasutatakse kahte peamist meetodit:

Suletud ninaplastika puhul tehakse nina luulistele ja kõhrelistele struktuuridele ligipääsuks vajalikud lõiked ninaõõne sees. Seetõttu puuduvad väliselt nähtavad armid, välja arvatud juhul kui eemaldatakse üleliigset nahka ninasõõrmete servadest nende üleminekul põseks. Viimasel juhul jääb arm ninasõõrme ja põse piiril olevasse loomulikku nahavolti ja on vaevumärgatav. Suletud ninaplastikat on tehniliselt keerukam teostada, kuid see pingutus kaalub üles paremad ja stabiilsemad tulemused. Suletud ninaplastika on viimaste aastate jooksul teinud läbi märkimisväärse arengu. Kui varasematel perioodidel kasutati suletud ninaplastikat valdavalt nina seljaosa opereerimsieks ja vähem nina tipu korrigeerimiseks, siis kaasaegsel suletud meetodil selliseid piiranguid ei ole. Väga edukalt saab soovitud muutusi saavutada nii nina selja kui tipu osas. Suletud meetodist on viimastel aastatel välja kasvanud säilitava ninaplastika (preservation rhinoplasty) liikumine. See on kõige moodsam ninaplastika tehnika, mille olemuseks on nina normaalse anatoomia maksimaalne säilitamine ja soovitud muutused saavutatakse struktuuride suuruse, kuju ja asendi korrigeerimisega. Välditakse liigsete kõhresiirikute kasutamist. Juuresolev foto on tehtud vahetult enne ja peale opeartsiooni. Kasutatud on kõiki säilitava ninaplastika põhimõtteid.

Avatud ninaplastika puhul tehakse lisaks ninasisestele lõigetele täiendav lõige ninasõõrmete vahelisele nahale. Hilisem arm on üldjuhul väike ja vaevumärgatav. Avatud meetod on mõnede kirurgide poolt rohkem eelistatud kuna tagab väga avara ligipääsu nina kõikidele struktuuridele ja annab head võimalused eelkõige nina tipu kõhrede kuju, suuruse ja asendi muutmiseks. Paraku ei kaalu parem nähtavus üles avatud ninaplastikaga kaasnevaid miinuseid, milleks on suurem operatsioonitrauma, pikem paranemisaeg, halvemini prognoositav lõpptulemus ja sageli ka tulemuste ebastabiilsus. Meie praktikas kasutatakse avatud ninaplastika seetõttu harva.

Operatsioon

Ninaplastika teostatakse üldjuhul üldnarkoosis. Operatsioon algab reeglina ninaseljalt kühmu eemaldamisega, mille järgselt viiakse tipu kujus, suurus ja asend vastavusse uue ninaselja kõrgusega. Mõningatel juhtudel on operatsiooni ajal vaja kasutada täitematejali või siirikuid (inlise keeles grafts). Kõige sagedamini kasutatakse materjalina kõhre ninavaheseinast, harvem kõrvalestast või roidest. Tehismaterjalist implantaate me oma praktikas ei kasuta.

Vahetu operatsioonijärgne periood

Kõikide haavade õmblemiseks kasutatakse iseimenduvaid niite mida ei ole vaja eemaldada. Operatsiooni lõpus asetatakse enamikul juhtudel mõlemasse ninaõõnde silikoonplaadid ninavaheseina toestuseks, mis eemaldatakse 5-10 päeva järgselt. Väliselt asetatakse ninale mitu kihti nahavärvi plaastreid ja kipslahas kuni 10 päevaks. Operatsiooni järgselt areneb ninaõõnes limaskesta turse, mis on ninahingamistakistuse põhjuseks. Ninahingamise taastumine võib võtta mitu nädalat.

Ninaluude lahtilõikamise tõttu tekivad varases operatsioonijärgses perioodis silmade ümbrusesse verevalumid. Need süvenevad koos näo tursega esimese 3-4 päeva jooksul. Verevalumid ja näo turse taanduvad esimese 2 nädala jooksul. Paljud patsiendid on sageli üllatunud, et operatsioonijärgne valu on pigem väike. Valuvaigistitena sobivad kasutamiseks Paracetamol ja Ibuprofen.

Taastumine

Oluline on rõhutada, et nina kuju ja suurus kohe peale kipsi eemaldamist ei ole lõplik. Järgnev paranemine ja turse taandumine võtab olenevalt patsiendist, nahatüübist ja kasutatud meetodist aega 6-12 kuud.Taastumisperioodi jooksul võid täheldada järgnevaid muutusi:

 • Juhul kui operatsioonil eemaldati üleliigset nahka ninasõõrmete servadest nende üleminekul põseks, siis need õmblused eemaldatakse koos kipsiga 7-10 päeva möödudes. Esimeste nädalate jooksul on need armid nähtavad punaka triibuna, kuid aja jooksul muutuvad vaevumärgatavaks.
 • Nina tipu tuimus varases operatsioonijärgses perioodis on normaalne. Selline naha tundlikkuse häire on mööduv ja see taastub koos närvi ja verevarustuse taastumisega. Lisaks tuimusele on nina tipp esialgu katsudes kõva ja jäik. Selle põhjuseks on operatsioonijärgne turse ja nina muutub pehmemaks ning vabalt liigutatavaks koos lõpliku turse taandumisega.
 • Operatsioonijärgne nahaalune armistumine kestab mitu kuud. Armkoe küpsemine ja kootumine muudab vähehaaval nina kuju ja annab sellele lõpliku kuju. Vahel harva tekitab armkoe kootumine nina kuju muutumise mittesoovitud suunas.
 • Armkoe küpsemine ja turse taandumine võtab 6-12 kuud. Üldreeglina esineb seaduspärasus, et mida paksem on nina nahk, seda aeglasem on paranemine ja vastupidi. Vahel harva kasutatakse turse taandumise kiirendamiseks põletikuvastaseid hormoonsüste.
 • Väga harva võib vahetus operatsioonijärgses perioodis tekkida nina tipu nahapõletik. Selle vältimiseks ja raviks kasutatakse antibiootikume.

Pea meeles, et esialgsed tulemused peale ninaplastikat on nähtavad 1-3 kuu järgselt. Lõplikku tulemust saab hinnata 6-12 kuu järgselt.

Kordusoperatsioonid

Väiksel kuid olulisel arvul juhtudest (u. 10%) leiavad nii patsient kui kirurg ühiselt, et muutused nina kujus, suuruses või asendis ei ole ootuspärased. Kordusoperatsiooni tõenäosus on suurem patsientidel kellel:

 • Nina on varem korduvalt opereeritud
 • Teostati suuremahuline ninaplastika märkimisväärse muutusega nina kujus
 • Nina oli eelnevalt tugevalt deformeerunud trauma tagajärjel või esines oluline asümmeetria
 • Esines intensiivne operatsiooniaegne veritsus, mis ühelt poolt halvendab nähtavust kuid teiselt poolt põhjustab ülemäärast operatsioonijärgset turset
 • Ilmnesid operatsiooni ajal anatoomilised kõrvalekalded või kudede deformatsioonid, mida ei osatud ette näha
 • Valiti ebaõige operatsioonitehnika

Kõikidel nendel juhtudel võivad paranemise käigus tekkida vajumisest või armistumisest tingitud deformatsioonid. Mõningaid paranemise käigus tekkivaid probleeme on eelnevalt raske ette näha. Näiteks ei ole väga häid näitajaid, mis suudaksid ette ennustada väga elavat veritsust või neid patsiente  kellel arenevad väga kergesti luukallused. Viimasel juhul arenevad kohtadesse kus luud on kas lõigatud või viilitud üleliigsed luukoe vohandid, mida on nii katsudes tunda kui väliselt näha. Kordusoperatsiooni põhjuseks võivad seega olla nii patsiendipoolsed tegurid, nagu ülikõrged ootused, ülemäärane armkoe vohamine või muud kudede reaktsioonid, või kirurgist tingitud põhjused, nagu liiga optimistlikud lubadused patsiendile, vähene kogemus operatsiooni ajal ilmnevate probleemidega toimetulemiseks või vale kirurgilise tehnika valik.

Õnneks on enamikel juhtudel korduva ninaplastika näol tegemist väiksemate kõrvalekallete korrigeerimisega. Suuremahuline kordusoperatsioon on harva vajalik. Oluline on rõhutada, et kordusoperatsioone ei saa teha koheselt. Parima tulemuse saavutamiseks ja ohutuse tagamiseks tuleb kordusoperatsioon kõne alla 6-12 kuud peale eelmist operatsiooni.

Hinnakiri

Hinnad alates hinnakirjas toodud summast. Täpne maksumus selgub konsultatsiooni käigus.

Väike ninaplastika (nt. kühmu eemaldamine) – alates 3000 €
Nina tipu korrigeerimine – alates 4000 €
Nina tipu ja nina selja korrigeerimine – alates 5000-5500  €
Nina deformatsiooni korrigeerimine – alates 6000 €
Kõvera nina korrigeerimine, keskmine raskusaste – alates 3500 €

Operatsioonide hinnad sisaldavad lõikust, narkoosi, haiglas viibimist, toitlustust, ravimeid ja operatsioonijärgseid visiite.

Vaata kogu hinnakirja