Otseses suhtluses teise inimesega keskendutakse eelkõige just tema silmadele ja otsmikule. Sellest näo osast “loetakse” välja nii tuju, emotsioone ning ka isikuomadusi. Sestap on see näopiirkond esteetilises ja funktsionaalses mõttes tähtsaim, kus igasugune muutus omab suurt mõju kogu näo tasakaalule ja harmooniale.

Teinekord võib rikkalik sisemine ilu jääda peitu nii kurjusekortsu taha kui ka võivad rippuvad laud tekitavad väsinud ning kurva ilme. Lauplastika ning otsmiku korrigeerimine on üks populaarseimaid esteetilisi protseduure ning seda nii noorte kui vanemaealiste hulgas. Aastas tehakse maailmas üle miljoni üla -ja alalau operatsiooni. Tegu on kirurgilise protseduuriga, mille käigus eemaldatakse osaliselt lau nahka, silma sõõrlihast ning silma juures olevat rasvkudet, et parandada väsinud väljanägemist ning ka taastada funktsionaalsust.

Ülalaugude plastikat tehakse tihti raskete laugude tõttu, mis segavad normaalset nägemist. Alalaugude plastika on aga üldiselt levinud esteetilise väljanägemise parandamiseks.

Funktsionaalsuse häiritusest tekkinud vajadus lauplastikale on patsientidele, kellel on ülalaugudel üleliigne nahk ehk rippuvad laud. Levinud mure, mis on eelkõige ealine probleem, olles samuti väga levinud ka meeste seas.

Kosmeetiline korrektsioon on pigem laugudelt liigse naha eemaldamine väljanägemise parandamise eesmärgil ning näo harmoonia taastamisel, esteetilise operatsiooni tegemine ei sõltu inimese vanusest ning tihti on patsiendid ka alles kolmekümnendates eluaastates.

Protseduurist lähemalt

Konsultatsioonil kirurgiga selgub, kas operatsiooniga on võimalik saavutada funktsionaalselt ja/või esteetiliselt rahuldav tulemus. Nagu on erinev iga patsient, nii on erinevad ka lahendused. Kui konsultatsioonil otsustatakse operatsiooni kasuks ning patsient saabub kliinikusse operatsioonipäeva hommikul, markeeritakse esmalt nahk, midagi ei jäeta juhuse hooleks. Seejärel tehakse lokaalne anesteesia ning lõikus saabki alata. Kogu protseduur kestab enamasti üks tund, kuid kõik sõltub ka patsiendist ning operatsiooni keerukusest.

Pärast operatsiooni veedab klient mõned tunnid kliinikus ja kui arst on tema seisundi üle vaadanud ning andnud edasised soovitused kodus haavade eest hoolitsemiseks ning valu puhul toimimiseks, ubatakse patsient koju. Patsiendil on uuesti vaja kliinikusse minna 5-7 päeva pärast kui on aeg eemaldada niidid. Üldiselt on soovitatav võtta antud protseduuri jaoks haiguspuhkust 7-14 päeva, sest reeglina just nii kaua võivad olla silmad turses ning ka sinikate paranemine võtab oma osa. Kuigi paari nädalaga paranevad haavad ja nahk on jälle ilus, saabub pikaajaline ja parim tulemus umbes poole aasta pärast, kui silmaümbrus on täielikult taastunud.

Pärast operatsiooni oleks soovitatav hoiduda paar nädalat spordist, sest täiskoormusega sportimine on hea alles 4 nädala möödumisel. Samuti peaks vältima sauna, basseini, solaariumi ja päevitamist.

Potentsiaalseid komplikatsioone esineb lisaks kõikidele teistele protseduuridele ka lauplastikal, millest levinumad on sinikad, silmade kuivus, tursed ja ebaühtlane armkude, mis kõik arutatakse ja selgitatakse läbi ka operatsioonieelsel konsultatsioonil.

Lauplastika on kokkuvõttes üks parimaid viise oma väljanägemise parandamiseks, et taastada nooruslik ning värske pilk, mis pelgalt kreemide abiga oleks võimatu. Selle lõikuse armid on piisavalt peidus, mistõttu ei saada ka enamasti aru värske ja puhanud pilgu täpsest põhjusest.

Lõpetuseks – alati tasub uurida erinevaid võimalusi, et olla parim versioon iseendast ning alati on parim aeg selleks nüüd ja kohe.

________________________________________________________________

Dr Heiko Atna töötas peale arstiteaduskonna lõpetamist 2010. aastal Soomes erakorralise meditsiini arstina ning erinevate traumade nägemine viis otsuseni astuda rekonstruktiiv- ja plastikakirurgia residentuuri. Sellel erialal töötab dr Atna ka PERH-is.

Rekonstruktiivkirurgia on lai ala, kus ilulõikused on vaid üks osa sellest. Rekonstruktiivkirurgia aitab inimestel elada täisväärtuslikku elu ka peale õnnetusi või traumasid ja tasandab kaasasündinud vigu.

Kotka Erahaigla Plastikakirurgia Keskuses teeb dr Atna lisaks silmalaugude plastikale rindade suurendamist ja tõstmist ning laserprotseduure – näiteks naha healoomuliste kasvajate eemaldamist.