Kotka Erahaigla Plastikakirurgia Keskuse plastika- ja rekonstruktiivkirurg dr Heiko Atna sõnab, et tulemusliku plastilise operatsiooni eelduseks on patsiendi teadlikkus ning kompetentse kirurgi ausus ja usaldusväärsus. Lisaks Eestile ka välismaal töötanud ja end täiendanud dr Atna hindab Kotka Erahaigla Plastikakirurgia Keskuse juures nii erudeeritud kolleege kui ka kaasaegseid võimalusi ja mugavusi, mida patsientidele pakutakse.

Kuidas kujunes teie teekond kirurgiks saamiseni ja millele olete spetsialiseerunud?
Olen lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ning täiendanud end Soomes ja Saksamaal. Pärast arstiteaduskonna lõpetamist töötasin Soomes erakorralise meditsiini arstina ning erinevate traumade
nägemine viis otsuseni astuda plastika- ja rekonstruktiivkirurgia residentuuri.

Plastikakirurgia on eriala, mis tegeleb inimkeha nähtavate osade deformatsiooni ja vaegmoodustiste taastamise, parandamise ja korrigeerimisega. Olen töötanud Põhja-Eesti Regionaalhaiglas alates aastast
2014 ja see töö hõlmab põhiliselt vigastustest tingitud pehmete kudede deformatsiooni korrigeerimist. Kotka Erahaigla töö iseloom erineb tööst regionaalhaiglas, sest Kotka Erahaiglas teostatavatel operatsioonidel on pigem esteetiline kui meditsiiniline näidustus.

Milliseid esteetilisi operatsioone te Kotka Erahaiglas teostate? Kes on teie patsiendid?
Kõige rohkem teostan rinnalõikusi, mis jagunevad rindade suurendamiseks, vähendamiseks ja tõstmiseks.
Seejärel silmalaugude plastikat ehk üla- ja alalaugude korrigeerimist. Kolmandaks tuleb kõhuplastika.
On ka palju mehi, kellele rinnad toitumise, ravimite, kaalukaotuse, elustiili või geneetika pärast probleeme valmistavad.
Seda nimetatakse günekomastiaks ning paraku on tegu paljuski tabuteemaga, mida mehed riietega peita üritavad. Sellisel juhul on võimalik pakkuda erinevaid kirurgilisi ravimeetodeid probleemi parandamiseks.

Kuidas teie konsultatsioon täpsemalt välja näeb?
Kõige olulisem on välja selgitada, mis on kliinikusse pöördumise põhjus ja kas patsient üldse soovitud lõikust või protseduuri vajab või mitte. Operatsioon on enamasti näidustatud juhul, kui patsient ei ole oma välimusega rahul ning on oma soovid täpsemalt läbi mõelnud. Tegemist ei tohiks olla hetkeemotsiooniga ja ootused tulemustele peaksid olema realistlikud.

Kas eestlaste soovid on realistlikud või mitte?
Selle peab arst kindlasti enne operatsiooni välja selgitama, kuid eestlase ootused on pigem realistlikud. Kui näidatakse telefonist pilte, milline patsient soovib pärast operatsiooni välja näha, ja kui ma sellist lõpptulemust garanteerida ei suuda, siis ütlen ka selle välja. Vahel on mõned pildid nii palju töödeldud, et reaalse eluga ei ole seal enam palju pistmist ja seega ei ole sellist tulemust võimalik saavutada.
Konsultatsioonil näitan erinevaid enne ja pärast operatsiooni tehtud fotosid ja kõik pildid ei ole kindlasti sellised, kus kõik on läinud hästi. Räägin kindlasti ka erinevatest tüsistustest ja nende tõenäosusest. Patsient peab arvestama sellega, et alati ei pruugi asjad soovitud suunas minna.

Mida patsiendid peale üldise professionaalsuse kirurgi juures veel hindavad?
On selliseid patsiente, kes pole enne vastuvõtule tulekut mõelnud, et iluoperatsioonidel võib olla ka tüsistusi. Nendest rääkimine on pannud nii mõnegi mõtlema sellele, kas antud operatsioon neile ikkagi
vajalik on. Kui teada enne operatsiooni võimalike tüsistuste kohta, on hiljem ka nendega lihtsam toime tulla.

Mida peate Kotka Erahaigla tugevuseks? Miks on teil seal hea töötada ja mida see pakub patsientidele laiemas mõttes?
Minul on Kotka Erahaiglas turvaline töötada, sest me kõik oleme hariduselt plastika- ja rekonstruktiivkirurgia eriarstid. Kliinikul on oma töötajate näol suur kogemus ning alati on võimalus raskemate ravijuhtude osas kolleegidega konsulteerida.
Kolleegide omavahelised suhted on väga head ja üksteisele ollakse toeks ning see kandub kindlasti üle ka suhtumisse meie patsientidesse.
Samuti tooksin välja selle, et meil toimuvad kõik operatsioonieelsed uuringud ühes kohas. Selleks, et teha rinnauuringud või vereanalüüsid enne operatsiooni, ei pea erinevate raviasutuste vahet käima.

Millisena näete Eestis ilukirurgia tulevikku?
Tulevikus näen, et sellel alal toimetavad ainult plastika- ja rekonstruktiivkirurgia eriarstid, kes on saanud vastava hariduse sellel alal tegutsemiseks. Operatsioonid on aja jooksul muutunud järjest taskukohasemaks ja vähem invasiivsemaks ning kindlasti jätkub see trend ka tulevikus.

Artikkel ilmus ajakirjas Anne&Stiil